Plazi
- Terária a želvária
- Terarijní technika
- Terarijní osvětlení, žárovky a zářivky
- Krmivo
- Vitamíny a doplňky stravy
- Faunaboxy a přepravky
- Terarijní misky a krmítka
- Terarijní dekorace a úkryty
- Terarijní substráty, písky a podestýlky
- Ostatní terarijní potřeby
- Dárky
Nejprodávanější
Studenokrevní domácí společníci
Když se řekne plaz, možná si vybavíte krokodýla nebo obrovského hada. Ti se většinou v našich domácnostech nechovají. Oblíbení jsou ovšem menší plazi jako agamy, gekoni, chameleoni nebo želvy, z těch větších to bývají leguáni a menší hadi. Všichni se chovají ve speciálních teráriích, která musí mít správné podmínky, zvláště pak osvětlení. Jde totiž převážně o plazy pocházející z teplejších krajin.
Většina doma chovaných plazů žere kromě nepřeberného množství zelené stravy různý živý hmyz, případně myši, na což byste se před pořízením měli připravit. Jejich krmení, případně množení či přeprava živé potravy, není pro každého.
Tito drobnější plazi bývají přizpůsobeni na kontakt s člověkem a někteří se i velmi rádi mazlí. Nemají sice chlupatou a rozkošnou srst jako jiní čtyřnozí miláčkové, ale rozhodně si je velmi rychle oblíbíte. Pozor ovšem na jejich vypouštění v domácích podmínkách, rádi si někam zalezou a těžko je pak najdete. Neměli by se také dostávat do styku s dalšími zvířaty, která vnímají jako predátory.
Agama vousatá
Agamy se v posledních letech těší velké oblibě. Starost o ně je ale vcelku náročná a neměla by se brát na lehkou váhu. Kromě správně umístěných světel a vytvoření ideálního prostředí v teráriu je potřeba dbát na jejich jídelníček, který tvoří rostlinná strava (ať už různé květiny, zelenina a ovoce), dále zvláště šváby nebo sarančata. Je dobré jim také přidávat do stravy vitamíny.
Gekon
Gekonů je nepřeberné množství, mezi nejoblíbenější pro chov patří gekon noční. Jde o vcelku nenáročné obyvatele domácností, kteří se ale přes den většinou schovávají. Je to samotářský druh, takže je nejlepší chovat v jednom teráriu pouze jednoho jedince.
Chameleon
Asi všichni víme, že chameleoni se vyznačují schopností splynout barevně se svým okolí, což jim dává výhodu před dravci. Ukazují tím ale i svoji náladu. Jednoduše tak zároveň poznáte, že je s ním něco v nepořádku nebo že se mu nelíbí vaše manipulace s ním. Rádi šplhají po různých větvičkách a listech, je proto potřeba jejich terárium na výšku správně vybavit.
Želva suchozemská
Želvy jsou velmi oblíbené a také poměrně nenáročné na domácí chov. Dávejte si ale pozor, kdy si ji pořizujete. Jsou dlouhověké a tak je vždy dobré počítat s variantou, že Vás želva může tzv. přežít. Kromě svého domácího terária, ve kterém by měly mít dostatek prostoru, se rády v letních měsících proběhnou i ve venkovním výběhu. Mezi jejich oblíbenou potravu patří listy pampelišky.
Želva nádherná
Tento obojživelný druh potřebuje ke svému životu vodní nádrž, jelikož většinu času tráví ve vodě. Tu je potřeba často měnit a čistit. Nedoporučuje se chov s rybami nebo šneky, protože je to dravec. Tato želva neumí pořádně lézt, takže byste jí její prostředí měli přizpůsobit tak, aby se dostala i na souš, kde může odpočívat.
Užovka červená
Mezi oblíbené doma chované hady patří ti zajímavě zbarvení, např. užovka. Nebojte se ale, jedná se o nejedovatého hada. Živí se drobnými savci a ptáky, v našich podmínkách jsou to většinou myši. Vytažení z terária pro ně může být stresující, je potřeba je na to postupně zvykat. Jedná se ovšem o nekousavé jedince.
Krajta královská
I když možná vypadá nebezpečně, nejedná se o agresivního hada. Na manipulaci si zvykne, ale většinou nemají rády dotyky na hlavě. Dožívají se až 40 let, takže to může být kamarád na celý život. Přes den jsou většinou tito hadi zalezlí v úkrytu, živí se myšmi a potkany.
Leguán
Dospělí jedinci mohou mít až dva metry, proto se na takový chov musíte vybavit zvláště dostatkem prostoru. Většinou žijí a chovají se v párech nebo skupinách. Rádi šplhají a plavou, podle toho byste měli zařídit terárium. Leguán se dá trochu přirovnat ke psovi - zejména loajalitou k chovateli. Někteří majitelé je dokonce nechávají procházet volně po domě - pozor ovšem na jejich silné drápy.
Co pořídit Vašemu plazímu kamarádovi?
V naší nabídce najdete kompletní vybavení terárií i želvárií – rostliny, kořeny, kameny, pozadí, osvětlení, misky, vodní nádrže, substráty, ale také vhodné vitamíny a krmivo nebo terarijní techniku.
- Terarijní misky a krmítka – i když naprostá většina plazů ráda loví, není od věci jim třeba na zelenou stravu pořídit misky, abyste nemuseli tak často měnit špinavý písek či substrát. Taktéž se využívají misky na pití, ovšem třeba pro agamy je to spíše zbytečné. Některé druhy ocení závěsná krmítka.
- Terária a želvária – správná velikost terária nebo želvária je před koupí to nejdůležitější, podmínky pro každý druh se dozvíte od chovatele nebo odborníka.
- Terarijní technika – zvláště při chovu cizokrajných druhů je důležitý teploměr nebo vlhkoměr. Některé druhy si také oblíbí topné kameny nebo podložky. Najdete u nás také různé vodopády a zavlažovací systémy.
- Terarijní osvětlení, žárovky a zářivky – správný systém osvětlení a svícení byste si měli před pořízením zvířete nastudovat. Bez správného osvětlení zvířata nebudou prosperovat.
- Krmivo pro plazy – kromě krmení pro želvy u nás také nakoupíte sušené dobroty, kterými můžete zpestřit jídelníček ostatním druhům s živou potravou. Oblíbené jsou třeba sušené květy, které zejména v zimě přijdou vhod.
- Vitamíny a doplňky stravy pro plazy – vitamínové doplňky jsou pro správný vývoj téměř všech druhů plazů velmi důležité. Nastudujte si tedy, jaké Vaši zvířecí kamarádi potřebují.
- Faunaboxy a přepravky pro plazy – pro přepravu na veterinu nebo pro zimování se hodí přepravní boxy.
- Terarijní dekorace a úkryty – většina plazů potřebuje zaplněné terárium pro šplhání či vybavené úkryty, ve kterých mohou být přes den skrytí. Dekorace tedy nejsou jen na okrasu.
- Terarijní substráty, písky a podestýlky – každý druh potřebuje trochu jiný substrát nebo podestýlku, je tedy důležité nastudovat si potřeby vašeho živočišného druhu. U nás seženete různé druhy písků, kokosovou drť, štěpky, rašelinu, kůru a další.
- Ostatní terarijní potřeby – vše, co by Vás možná nenapadlo, ale je důležité. U nás naleznete různé dezinfekční prostředky na čištění terárií, nůžky nebo pinzety na krmení, kryty na žárovky nebo třeba lopatku na čištění písku od výkalů.