Hlodavci - Činčila
ČINČILA
PŮVOD:Jižní Amerika, pohoří Andy, v nadmořské výšce okolo 2000 m
VELIKOST: Tělo 25 – 30 cm a ocas 17–18 cm
VÁHA: 400– 600 g
DÉLKA ŽIVOTA: 6 až 15 let v závislosti na genetické výbavě, potravě a péči. Jsou známy i jedinci dožívající se něco přes 20 let.
CHOVNÉ ZAŘÍZENÍ: Ideální velikost klece je 100 x 80 x 60 cm (d x š x v). Samozřejmě platí, že čím větší klec, tím lépe. Činčily mají raději zimu než teplo, proto klec umístěte na stinné místo, mimo průvan a přímé sluneční světlo. Když činčilu pouštíte mimo klec, musíte ji hlídat, aby Vám v bytě nezpůsobila škody (překousané dráty, okousaný nábytek atd.).
VYBAVENÍ ZAŘÍZENÍ: Jako podestýlka jsou vhodné bezprašné hobliny, kukuřičná drť, dřevěné granuláty, popřípadě seno. Nesmíte zapomenout na napáječku s čerstvou vodou (méně vhodnější je miska kvůli rychlému znečištění), misku na granule, jesle na seno. Důležitá je miska na pískovou koupel, která je nezbytná pro chov. Činčila musí mít možnost se alespoň jednou denně vykoupat ve speciálním písku. Domeček 20 x 20 cm pro jedno zvíře, nejlépe dřevěný, ale musíte počítat s tím, že ho časem činčily zlikvidují. Důležité jsou větve pro šplhání a lezení a jiné plochy v různé výšce. Poličky po kleci rozmístěte tak, aby činčila při lezení nemohla spadnout z velké výšky. Je vhodné do klece umístit hračky a prolézačky k zabavení činčily.
CHOV: Činčila je aktivní v noci, proto si dobře rozmyslete umístění klece (ložnice není ideální místo). Je vhodné pouštět činčilu z klece ven se proběhnout, a to zejména ve večerních hodinách, kdy činčila začíná být aktivní. Činčily můžete chovat jednotlivě, v párech nebo ve skupinách. Při umisťování nového zvířete do skupiny musíte vždy hlídat, zda se zvířata nenapadají. Jedná se o zvířata, která se dají velmi dobře ochočit, ale nejsou přímo určení k mazlení.
ROZMNOŽOVÁNÍ: Samice jsou březí 111 dní, rodí se většinou 1 – 2 mláďata, která ihned umí chodit a mají vyvinuté oči. Odstavují se v 6 týdnech života. Samička je brzy po porodu (někdy i ten samý den) připravena se znovu pářit.
TEPLOTA: Pokojová 20 – 23°C, maximálně 25°C. Důležitá je i vlhkost, která by neměla přesáhnout 70 %. Dávejte v letních měsících pozor na přehřátí.
KRMENÍ: Činčila je výhradně býložravec. Zelené a vodnaté krmivo jim podávejte jen velmi zřídka. Ideální jsou speciální granule, sušené byliny, seno, sušené ovoce a minerální kameny na obrušování zubů.
MANIPULACE: Ochočené zvíře berte do ruky opatrně pod břichem a druhou rukou přidržíme na zádech. Méně elegantní je zvedat činčilu za kořen ocasu.
POZOR: Pokud se lekne, může bolestivě kousnout!
ZAJÍMAVOST: Činčila je jako jedno z mála zvířat vhodné i pro alergiky.
S pozdravem kolektiv HappyZoo