Nová vyhláška omezuje hlučnost domácích mazlíčků. Platí už od dubna!

Ministerstvo životního prostředí dnes oznámilo přijetí nové vyhlášky č. 0401/2025, která reguluje hl...

Márdi z Vypsané fiXy: Jednou bulteriér, vždycky bulteriér

„Když se procházíme se Selinou, občas jí řeknu, co mě štve nebo trápí. A miluju na ní, že to nikomu ...

Jak na výživu staršího koně?

Stárnutí koně přináší celou řadu změn – ztrátu svalové hmoty, potíže se zuby nebo horší využití živi...

Venčíme s Márdim z Vypsané fiXy: Nejvíc antidepresivní zvíře je pes

​​„Nejvíc antidepresivní zvíře je pes, toho nikdo nepřekoná,“ říká frontman Vypsané fiXy Márdi. Vedl...

Cestování se psem: Tipy, jak zvládnout auto, letadlo i hromadnou dopravu

Cestování se psem může být skvělý zážitek, pokud se na něj dobře připravíte. Ať už se chystáte na vý...

Jarní pastva pro koně: Jak předejít kolikám a laminitidě?

Jaro je tady a s ním i ta chvíle, na kterou se těšíte vy i váš kůň – první výběh na svěží zelenou pa...

10 věcí, které nesmí chybět ve výbavě pro štěně

Víte, co nesmí chybět ve výbavě pro štěně? Některé věci vás možná překvapí! Štěně totiž není jen hro...

Kdy koně potřebují elektrolyty? Jak je správně podávat?

Představte si závodního koně v plném cvalu. Každým krokem se svaly napínají, tělo pracuje na maximum...

Šťastnější pes i kočka? Hlavolamy zabaví a sníží stres

Okousané boty, škrábance na gauči nebo zběsilé noční pobíhání po bytě? Možná se váš pes nebo kočka p...

Jak správně pečovat o psí tlapky v zimě?

Víte, co je pro psí tlapky horší než mráz? Posypová sůl, ostrý led a suchý vzduch – to všechno může ...

Jarní pastva pro koně: Jak předejít kolikám a laminitidě?

Jaro je tady a s ním i ta chvíle, na kterou se těšíte vy i váš kůň – první výběh na svěží zelenou pastvu. Ale pozor - tahle změna ve stravě může být pro zažívání a kopyta vašeho koně pořádnou výzvou. Pokud přechod na jarní trávu proběhne moc rychle, hrozí mu koliky nebo laminitida (schvácení). V článku se dozvíte, proč jarní tráva dokáže koni pěkně zamotat břicho i kopyta, jak ho na pastvu postupně navyknout a co dělat, abyste minimalizovali riziko zdravotních potíží. Poradíme i s tím, kdy je pastva nejbezpečnější, jak poznat, že se něco děje, a nakonec přidáme tipy pro správné krmení a pohyb.

Dva koně spásají čerstvou jarní trávu na rozkvetlé pastvině.“

Co se v článku dočtete:

Proč je jarní tráva riziková?

Po zimě, kdy měli koně často jenom seno a omezený pohyb na výběh, může být první setkání s čerstvou jarní trávou pro jejich zažívání pořádný šok. A v čem je největší riziko?

  1. Vysoký obsah cukrů
    Na jaře je tráva plná cukrů (hlavně fruktanů). Přemíra cukrů může vyvolat laminitidu, což je bolestivý zánět v kopytě. Stačí pár dnů neuhlídaného mlsání a problém je na světě.
  2. Náhlá změna jídelníčku
    Trávicí systém koně funguje nejlíp, když dostává stabilní krmnou dávku s pozvolnými změnami. Pokud přechod uspěcháte, můžete koni nevědomky přivodit koliku nebo jiné zažívací potíže.
  3. Přejídání se
    Kůň, který přes zimu neviděl pořádnou zelenou travičku, se může na jarní pastvě přežírat. Příliš mnoho naráz = trávicí trakt nestíhá, což zvyšuje riziko koliky.
  4. Rychlý růst po dešti
    Jarní deště a slunečné dny dokážou trávu doslova „nakopnout“. Rychle vyroste a obsahuje ještě víc cukrů, takže riziko laminitidy stoupá.

Jak bezpečně přejít na jarní pastvu?

Hlavní zásada je jednoduchá: Opatrně a pomalu. Dopřejte koni dost času, aby si na nový typ krmení zvykl.

  • Začněte po minutách
    Nechte koně zvyknout si postupně. Začněte s 15 až 30 minutami pastvy denně a každý den přidávejte pár minut navíc. Klidně si na to dejte i dva týdny, než se dostanete na několik hodin. Pomalejší tempo se vyplatí – kůň bude v bezpečí a vy bez zbytečného stresu, jestli se neobjeví zažívací potíže.
  • Krmení před pastvou
    Než koně vypustíte na pastvu, dejte mu trochu sena nebo jiného objemového krmiva. Zasytí ho to a omezí jeho „vlčí hlad“, takže se hned nevrhne na šťavnatou trávu.
  • Seno jako základ
    I když už kůň pravidelně chodí na pastvu, měl by mít pořád k dispozici seno. Stabilní přísun vlákniny pomáhá udržet správnou mikroflóru ve střevech a zároveň snižuje riziko, že se bude chtít trávou přejíst.
  • Bedlivě pozorujte
    Jakmile začne kůň trávit na pastvě delší dobu, sledujte ho pozorněji. Reaguje normálně? Je v pohodě? Nemá průjem? Není apatický? I drobné změny můžou být prvním varováním před kolikou nebo jinými obtížemi.

Černý kůň na volné pastvě právě přežvykuje velký trs čerstvé trávy.

Prevence kolik a laminitidy

Kolika i laminitida můžou koni pořádně zkomplikovat život. Čím líp se připravíte, tím menší je šance, že budete muset řešit akutní problémy.

  • Udržujte optimální váhu
    Obézní koně jsou k laminitidě i kolikám náchylnější. Pokud váš kůň snadno přibírá, mějte ho pod drobnohledem – při jarní pastvě se může „zakulatit“ rychleji, než byste čekali.
  • Volte vhodný čas pastvy
    Na jaře obsahuje tráva nejvíc cukrů ráno (po chladné noci) a k večeru. Pokud můžete, pouštějte koně na pastvu radši kolem poledne nebo brzy odpoledne. Samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách, ale vyhýbat se ranním a pozdně odpoledním hodinám se určitě vyplatí.
  • Postupné prodlužování
    Žádné velké skoky – nechat koně poprvé na celé odpoledne na pastvě je přímá cesta k laminitidě. Plánujte pastvu postupně a zvyšujte dobu v řádu desítek minut denně.
  • Pečujte o kopyta
    Zdravá kopyta = menší riziko laminitidy. Pravidelné strouhání, správné kování (nebo péče o bosá kopyta) a sledování teploty kopyt jsou zásadní. Horká nebo citlivá kopyta? Okamžitě zbystřete a poraďte se s veterinářem.
  • Podpořte zdraví správnými doplňky
    Kromě péče o kopyta a vyvážené pastvy můžete koni dopřát i něco navíc. NAF Laminaze pomáhá udržovat zdravý metabolismus a snižuje riziko přetížení kopytní škáry. Pokud má váš kůň sklony k laminitidě, skvělou volbou je i Dromy Laminitic, který podporuje rovnováhu metabolismu cukrů a chrání kopytní tkáň.
  1. 7230073
  2. 7200077

 

Pastva podle počasí

Jarní počasí je nevyzpytatelné: ráno mráz, přes den horko, pak liják a za dva dny sucho.

  • Chladná rána a slunečné dny
    Po chladné noci bývá koncentrace cukrů v trávě na maximu. Pokud se k tomu přidá slunečný den, může být situace ještě horší. Proto se často doporučuje ráno koně na pastvu vůbec nepouštět, nebo jen na krátkou dobu.
  • Nejlepší doba pastvy
    Ideální čas bývá mezi pozdním ránem a odpolednem, kdy už je tráva bez rosy a obsah cukrů není tak vysoký. Není to ale pevné pravidlo – každá lokalita je jiná. Obecně ale platí: „ráno a večer cukr stoupá, kolem poledne se situace zlepšuje.“
  • Deštivé dny
    Po dešti tráva roste rychleji a často obsahuje víc cukrů. Může to být trochu matoucí – člověk by čekal, že chladno a déšť cukry sníží, ale opak je pravdou. Tráva roste a váš kůň si ji s radostí dopřeje. Buďte proto obezřetní i ve vlhkém počasí.

Alternativy k volné pastvě

Ne každý kůň si může dovolit dlouhé hodiny na pastvině – zvlášť pokud má sklony k nadváze, za sebou laminitidu nebo mu pastva jednoduše neprospívá. Naštěstí existují způsoby, jak mu pobyt venku dopřát a zároveň mít příjem trávy pod kontrolou.

  1. Pastevní náhubek
    Díky speciálnímu náhubku (grazing muzzle) se kůň může pást, ale neukousne si tak velká sousta. Má to své výhody i nevýhody – je venku, hýbe se, ale zároveň se nepřejí. Důležité je, aby mu náhubek správně seděl, neodíral ho a kůň se s ním cítil komfortně.
  2. Dávkovaná pastva
    Jednou z možností je pustit koně na pastvu jen na omezenou dobu – třeba hodinu nebo dvě – a zbytek dne mu nabídnout seno v suchém výběhu. Další variantou je rozdělit pastvinu na menší části a pouštět ho na ně postupně. Tahle metoda skvěle funguje hlavně u koní se sklony k obezitě.
  3. Systém tracků (Paddock Paradise)
    Koně se pohybují po speciálně vytvořených „chodbách“ kolem pastviny, kde mají rozmístěné stanice s krmením, vodou nebo minerálním lizem. Díky tomu se musí víc pohybovat, místo aby jen stáli na jednom místě a chroupali trávu. Tenhle systém podporuje přirozený pohyb a pomáhá regulovat metabolismus cukrů.

Dva hnědí koně si užívají jarní pastvu plnou šťavnaté trávy.

Jak poznat první příznaky problémů?

Žádné opatření není stoprocentní a i při sebevětší opatrnosti se může objevit kolika nebo laminitida. Klíčové je včas rozpoznat první příznaky.

Kolika

  • Kůň se válí, kope do břicha.
    • Je neklidný, moc nežere, může zrychleně dýchat.
      • Pozor i na nadměrné pocení.

      Jakmile máte podezření na koliku, volejte veterináře. Každá hodina rozhoduje.

      Laminitida

      • Kůň přenáší váhu dozadu, bolí ho stát na předních nohách.
      • Kopyta jsou horká a citlivá na dotek.
      • Pohyb je strnulý, kůň se mu snaží vyhýbat.

      Při prvních známkách laminitidy je nutné okamžitě omezit cukry (žádná pastva, jen seno s nízkým obsahem cukru), zajistit měkké stání a co nejrychleji kontaktovat veterináře. Rychlá reakce může zachránit kopyta před vážným poškozením.

      Správné krmení během přechodu na pastvu

      Vedle postupného navykání na trávu je dobré myslet i na to, co kůň dostává po zbytek dne. Správně nastavená krmná dávka pomůže udržet jeho trávení i kopyta v kondici.

      • Dostatek sena
        I když už kůň chodí na pastvu, měl by mít pořád volně dostupné seno. Kvalitní seno s vyváženým obsahem vlákniny pomáhá udržet stabilní trávení a předchází náhlým výkyvům v příjmu cukrů.
      • Nízkocukerná krmná dávka
        Pokud koni přidáváte jádro nebo doplňky, vyhýbejte se přeslazeným směsím a pamlskům. Jarní tráva už cukrů obsahuje víc než dost – není třeba mu to ještě „přisladit“ ze žlabu.
      • Výživa pro kopyta
        V jarním období, a zvlášť u koní se sklonem k laminitidě, se hodí podpořit kopyta doplňky s biotinem, zinkem a dalšími minerály. Horse Master Lamistop pomáhá posilovat kopytní rohovinu a podporuje zdravé prokrvení kopyt, což je zásadní pro koně citlivé na změny v krmení. Nic ale nepřehánějte – základem je vyvážená krmná dávka a případně konzultace s výživářem.
      • Podpora trávení a detoxikace
        Při změně jídelníčku je dobré podpořit i zažívání. Stiefel rostlinné aktivní uhlí pomáhá stabilizovat trávení a přirozeně eliminuje toxiny, které mohou vznikat při náhlé změně krmiva.
        1. 7020258
        2. 7230248

           

          Kůň s výraznou bílou hvězdou na čele si pochutnává na svěží jarní trávě.

          Pohyb jako prevence

          Pravidelný pohyb je jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet laminitidě i obezitě. Pomáhá koni spalovat cukry a udržovat metabolismus v kondici.

          • Kombinujte pasení a trénink
            Jen postávání na pastvě nestačí. Ideální je dát koni nejdřív lehčí práci – třeba lonžování, vyjížďku nebo procházku na ruce – a teprve pak ho pustit na trávu. Energie z pastvy se tak využije na regeneraci místo ukládání do tukových zásob.
          • Procházky a pohyb ve výběhu
            Pokud je možnost, nechte koně volně se pohybovat ve stádě. Společně si hledají místa k pastvě, občas se proběhnou, hrají si – a hlavně se nenudí. Díky tomu se kůň nejen přirozeně hýbe, ale zároveň tolik nevymýšlí skopičiny.
          • Pravidelná kontrola kondice
            Sledujte, jestli kůň nepřibírá v oblasti žeber, plecí nebo na krku. Jakmile začne „kypratět“, je na čase pastvu omezit nebo přidat více pohybu.

            To nejdůležitější v kostce

            Jarní pastva je pro koně přirozená a zdravá, ale je potřeba k ní přistupovat s rozvahou. Pokud to s ní přeženete, riskujete koliku nebo laminitidu. Lepší je zavádět ji postupně, sledovat kondici i chování koně, a když něco „neštymuje“, radši včas zasáhnout.

            1. Zachovejte seno i při jarní pastvě.
            2. Nepouštějte koně hned na dlouhé hodiny na mladou trávu.
            3. Hlídejte váhu – obézní koně jsou mnohem náchylnější k problémům.
            4. Péče o kopyta je klíčová, protože laminitida udeří rychle a nečekaně.
            5. Přizpůsobte se počasí – obsah cukrů v trávě kolísá podle teplot a slunečního svitu.
            6. V případě potíží se neváhejte obrátit na veterináře.


              Každý kůň je jiný a může na jarní trávu reagovat odlišně. Pokud už teď víte, že by váš koník mohl mít s pastvou potíže, zvažte alternativy – pastevní náhubek, dávkovanou pastvu nebo systém tracků. A hlavně nespěchejte. Když si dáte tu práci s postupným navykáním, váš kůň si bude moct pastvu užívat naplno a vy budete mít klid, že jste pro jeho zdraví udělali maximum.

              Hodnocení obchodu

              Jak pracujeme s recenzemi?
              94% zákazníků by doporučilo HappyZoo svým známým 2982 hodnocení
              + velká spokojenost

              Avatar autora | 3.4.2025
              Velký sortiment, přehledné stránky
              Avatar autora | 3.4.2025
              Vše ok jako vždy
              Avatar autora | 2.4.2025
              + Velice spokojeni

              Avatar autora | 1.4.2025
              + výborná komunikace

              Avatar autora | 1.4.2025