10 věcí, které nesmí chybět ve výbavě pro štěně

Víte, co nesmí chybět ve výbavě pro štěně? Některé věci vás možná překvapí! Štěně totiž není jen hromádka roztomilosti, ale taky malé tornádo na čtyřech packách a expert na kousání, loužičky i testování vaší trpělivosti. Správná výbava vám ale může ušetřit spoustu nervů a třeba i vaše oblíbené boty. Dali jsme dohromady 10 nejdůležitějších věcí, které vám pomůžou zvládnout štěněcí období s úsměvem.

Veselé štěně leží na zádech, chce si hrát a mává packami.

1. Bezpečný pelíšek nebo kennelka

2. Kvalitní krmivo

3. Misky na jídlo a vodu

4. Vodítko a obojek/postroj

5. Hračky – na kousání i interaktivní

6. Podložky na čůrání nebo tráva pro domácí trénink

7. Hygienická výbava

8. Základní výcviková výbava

9. Cestovní výbava

10. Identifikace – známka nebo adresář

Bonus: Trpělivost a smysl pro humor

1. Bezpečný pelíšek nebo kennelka

Štěně potřebuje své vlastní bezpečné místo, kde si může schrupnout po náročném dni plném objevování. Pelíšek by měl být pohodlný, snadno pratelný a dostatečně velký, aby v něm prcek mohl růst. Čím dál populárnější jsou taky kennelky, které slouží jako „pokojíček“ pro pejska a pomáhají s výchovou.

  1. 1853707
  2. 1854652

2. Kvalitní krmivo

Láska prochází žaludkem a u štěňat to platí dvojnásob! Kvalitní krmivo je základ zdravého růstu, silné imunity a spokojeného bříška. Při výběru berte v potaz věk, velikost i plemeno. Sáhnout můžete po kvalitních granulích, šťavnatých konzervách nebo zvolit přirozenější cestu a krmit BARFem (syrové maso + přílohy). Ať už vyberete jakoukoliv variantu, důležité je, aby váš malý jedlík dostával to nejlepší.

3. Misky na jídlo a vodu

Nejlepší volbou jsou keramické nebo nerezové misky, protože jsou těžší a štěně si je jen tak nepřevrhne. A pokud máte doma malého hltouna, mrkněte na protihltací misky, zpomalí jedení a pomůžou předejít zažívacím problémům.

  1. 1852693
  2. 1997051

4. Vodítko a obojek/postroj

Hned od začátku je dobré štěně zvykat na vodítko - zn. čím dřív, tím líp. Pro první měsíce doporučujeme lehký nastavitelný obojek nebo rovnou postroj, který je šetrnější k citlivému krku malého dobrodruha. Vodítko by mělo být pevné, ale lehké – pro začátečníky jsou skvělá klasická pevná vodítka. A až si na venčení trochu zvyknete, můžete vyzkoušet i stopovací nebo samonavíjecí variantu.

Štěně objevuje zahradu na vodítku.

5. Hračky – na kousání i interaktivní

Štěně prochází obdobím přezubování a jeho zoubky hledají cokoliv, co se dá ohlodat - a ano, vaše boty jsou pro něj naprosto neodolatelné. Mějte proto po ruce různé žvýkací hračky z odolné gumy, které vydrží nápor malých tesáků. Mezi největší držáky patří Kong a skvěle poslouží i přírodní dřevo nebo speciální dentální pamlsky. Pokud chcete spojit zábavu s učením, vsaďte na interaktivní hračky v čele s hlavolamy a čmuchacími koberečky, které zabaví nejen zoubky, ale i mozek vašeho prcka.

  1. 1410096
  2. 2570656

6. Podložky na čůrání nebo tráva pro domácí trénink

Než se štěně naučí venčit venku, hodí se mít v záloze absorbční podložky nebo modernější vychytávku – umělou trávu do bytu, která simuluje venčení na trávníku. Postupně pak podložky ubíráte, jak se váš malý parťák učí, že loužičky patří ven, a ne doprostřed obýváku.

7. Hygienická výbava – kartáč, šampon, ubrousky

Každé štěně potřebuje péči o srst – i když má krátké chlupy, je fajn ho zvykat na kartáčování a základní hygienu. Pořiďte si měkký kartáč, jemný štěněcí šampon a vlhčené ubrousky pro psy, které se hodí na rychlé očištění paciček nebo čumáku po procházce. Udělejte si takový malý rituál, aby si váš chlupáč zvykl na doteky bez stresu.

8. Základní výcviková výbava – klikr, pamlsky, kapsička na pamlsky

Výcvik je klíčový, a proto je dobré mít po ruce pár vychytávek, díky kterým vám půjde učení raz dva:

  1. 1851070
  2. 1851031

9. Cestovní výbava – bezpečnostní pás, přenoska do auta

Pokud plánujete štěně vozit autem, je potřeba myslet na autovýbavu a cestovní pomůcky. Bezpečnostní pás pro psy nebo přepravka jsou nutností. Nejenže chrání psa při nehodě, ale zabrání i tomu, aby vám štěně skákalo po autě. Cestování tak bude bezpečnější a hlavně klidnější pro vás oba.

10. Identifikace – známka nebo adresář

Nakonec ještě jedno velké must-have. Tím je adresář na obojku nebo psí gravírovací známka s vaším telefonním číslem. Protože nikdy nevíte, kdy se vám malý průzkumník rozhodne na procházce vzít čáru a podniknout svůj vlastní výlet.

Roztomilé štěně Kavalíra King Charlese leží na podlaze v obýváku.

Bonus: Trpělivost a smysl pro humor

Kromě fyzické výbavy si připravte i hromadu trpělivosti a smysl pro humor. Budou dny, kdy se vám štěně vyčůrá na koberec, rozkouše oblíbené boty nebo vás vzbudí ve tři ráno s naprosto zásadní potřebou si hrát. Ale i přesto – každý den s ním bude stát za to!

Štěněcí období je nezapomenutelné – plné radosti, smíchu, ale i menších výzev. Se správnou výbavou ho ale zvládnete levou zadní. Užijte si tenhle čas naplno, objevujte svět společně a budujte pevné pouto, které vám vydrží celý život.